Genel :

bilimist

bilimist Yazdı...Beyinin karanlık odalarını notalar aydınlatacak

23 Eylül 2014 Bu içerik 2.563 kez okundu.


İspanya da bilim insanları beyin aktivitelerini müzik kullanarak keşfeden yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle sinir hücrelerine ait bilgiler takip edilebiliyor ve bu bilgiler müzik notalarına dönüştürülebiliyor. Böylece beynin kapasitesi ve beyindeki rahatsızlıklar tespit edilebiliyor.

İşleri piyanoyla ancak onlar müzisyen değil bilim insanı. İspanya’da bir grup bilim insanı sinir hücrelerinin araştırılabilmesi için yeni bir yöntem geliştirdi. Projede mikro-elektrotlar ve mikroskop yardımıyla nöron hücrelerinde bulunan dikensi yapıların üç boyutlu bir modeli oluşturuluyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de bilim insanları müzikten faydalanıyor.

Konuyla ilgili İspanyol bilim insanı Javier De Felipe “Nöron hücrelerindeki diken benzeri yapılar için müzik çaldığımızda 'diken müziği' adını verdiğimiz bir bilgi elde ediyoruz. Bu bilgi bize, dikenin boyutu ve konumu ile ilgili bilgi veriyor. Diken üzerinden geçen müziği izlediğimizde nöron dikenleri hakkında önemli bilgilere ulaşıyoruz.” diyor.

Sinir hücrelerindeki her bir küçük diken benzeri yapı aslında bir bilgisayar gibi çalışıyor.Nöron dikenlerinden, farklı insanlarda faklı müzikler elde ediliyor. Bir başka bilim insanı Isabel Fernaud ise “Yaşlı bir insan genç birine göre daha az nöron dikenine sahip. Bu da dikenlerin arasında daha büyük boşlukların olması sonucunu doğuruyor. Böylece yaşlı ve gençlerden elde edilen müzikler de farklılık arz ediyor.” dedi.

Bu çalışmadan elde edilen bilgilerin, Alzhemier (Alzaymır) ve Parkinson gibi önemli hastalıkların anlaşılmasında önemli ilerlemeler sağlaması bekleniyor. Zira bu tür hastalıklar, doğrudan nöron dikenlerinin değişime uğraması sebebiyle ortaya çıkıyor.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b